O nas
W trosce o jakość dźwięku: od planu zdjęciowego po finalny miks
TOYA Studios to miejsce na mapie Polski, które łączy przeszłość z przyszłością dbając zarówno o rozwój jak i pamięć o przeszłości. Nowoczesne sale do zgrań oraz kino mieszczą się w samym sercu filmowej Łodzi.
Wzorcowa akustyka
W Łodzi, pod legendarnym adresem Łąkowa 29, gdzie mieściła się Wytwórnia Filmów Fabularnych, znajduje się obecnie TOYA Studios – profesjonalne studio dźwięku. Siedziba firmy posiada unikatową konstrukcję typu „box in box”, pozwalająca na niemal całkowite odizolowanie od dźwięków z zewnątrz. W efekcie każde studio jest osobnym budynkiem w budynku – ma własne ściany i fundamenty. To ta niezwykła konstrukcja sprawia, że obiekt jest tak wyjątkowy.
Przy Łąkowej 29 udźwiękawia się polskie produkcje filmowe, opracowuje polskie wersje językowe do popularnych programów i seriali, nagrywa dubbingi i zgrywa zwiastuny czy reklamy na potrzeby kina i telewizji. Mniejsze studia wykorzystywane są do postprodukcji dźwięku filmowego – odbywa się w nich montaż, przygotowanie efektów, edycja dialogów, nagrania postsynchronów, jak również rekonstrukcja dźwięku w filmach archiwalnych. W dwóch unikalnych salach do zgrań 5.1 – w tym jednej z certyfikatem Dolby Premier i THX (jedyna sala w Polsce posiadająca oba certyfikaty) – odbywa się miks dźwięków do wielu polskich produkcji filmowych.
Obraz to tylko połowa filmu
W ciągu ostatnich pięciu lat w TOYA Studios swoje finalne brzmienie otrzymało prawie dwieście filmów, przede wszystkim pełnometrażowe filmy fabularne, ale także wiele dokumentów, etiud i animacji. Trudno wymienić wszystkie tytuły, jednakże warto prześledzić historię nagród i frekwencji tych filmów. W 2009 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Mateusz Adamczyk otrzymał nagrodę za dźwięk w filmie „Wojna polsko-ruska” reż. Xawery Żuławski, którego miks odbył się w TOYA Studios (realizator zgrania Piotr Knop). Rok później podczas 35. edycji Festiwalu Srebrne Lwy otrzymał Marcin Wrona za film „Chrzest”, który zgrywał przy Łąkowej 29 Tomasz Sikora wespół z Michałem Kosterkiewiczem. Pięć na dwanaście filmów nominowanych do Konkursu Głównego 36. FPFF w Gdyni uzyskało finalne brzmienie w Łodzi („Sala samobójców” reż. Jan Komasa, „Młyn i krzyż” reż. Lech Majewski, „Wymyk” reż. Greg Zgliński, „Dass” reż. Adrian Panek, „Ki” reż. Leszek Dawid). W 2012 roku TOYA Studios była koproducentem kasowego i frekwencyjnego przeboju polskiego box office’u ostatnich lat, czyli „Jesteś Bogiem”, opowiadającej o grupie hip-hopowej Paktofonika, wyreżyserowanej przez Leszka Dawida, przy której razem z Leszkiem Freundem miksował dźwięk Michał Kosterkiewicz. Sukcesem kasowym cieszyły się także inne filmy zgrywane w TOYA Studios - „Listy do M” reż. Mitja Okorn, „Mój rower” reż. Piotr Trzaskalski, „Ciacho” reż. Patryk Vega, „Oszukane” reż. Marcin Solarz, „Kochaj i tańcz” reż. Bruce Parramore. Wśród filmów docenianych artystycznie warto wymienić „Wymyk” Grega Zglińskiego, który udźwiękawiał Michał Kosterkiewicz. Obecnie w studiu całą postprodukcję dźwięku do filmu „Sąsiady” Grzegorza Królikiewicza realizuje Piotr Knop. W ciągu ostatnich miesięcy studio zgrywało dźwięk do takich filmów, jak „Pani z przedszkola” Marcina Krzyształowicza, „Obywatel” Jerzego Stuhra, „Małe stłuczki” I. A. Grzyb czy „Hardkor disco” Krzysztofa Skoniecznego.
Dźwięk to specjaliści
Warto podkreślić, iż TOYA Studios to miejsce, które nie odcina się od historii dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych i szanuje dorobek mistrzów. Od lat trwa współpraca z najwybitniejszymi specjalistami sztuki dźwięku – najlepszymi realizatorami – Piotrem Knopem, Michałem Kosterkiewiczem czy mistrzem imitacji dźwięku Henrykiem Zastróżnym, a także Piotrem i Barbarą Domaradzkimi. Do studia przyjeżdża także Jacek Hamela, Tomasz Sikora czy Mateusz Adamczyk z Sebastianem Witkowskim. Na dowód tego, w dorobku TOYA Studios znajduje się wiele nagród za produkcje, które powstały w studiu bądź były w nim współtworzone m.in. nagroda w kategorii Najlepszy dźwięk na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” za film „Daas” dla Piotra Domaradzkiego czy Polska Nagroda Filmowa Orzeł w kategorii Najlepszy dźwięk za film „Obława” dla Piotra Domaradzkiego i Barbary Domaradzkiej. Piotr Knop i Michał Kosterkiewicz otrzymali Polską Nagrodę Filmową Orzeł w kategorii Najlepszy dźwięk za film „Mała Moskwa”. Piotr Knop był jeszcze nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za dźwięk do filmów: „Ogniem i mieczem” i „Quo vadis” i otrzymał Nagrodę za dźwięk na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film „Bandyta”.
Dbałość o jakość dźwięku
Zarząd firmy TOYA Studios stawia na rozwój i ciągłe inwestycje w najnowocześniejsze technologie (Pro Tools do wersji 10, 11 HDX), umożliwienie pracy w technice 3D. Dzięki projektorowi 3D to właśnie w Łodzi pracowano przy ostatecznym kształcie ścieżki dźwiękowej do ostatniego filmu Jerzego Hoffmana „1920. Bitwa Warszawska”. O jakości usług TOYA Studios świadczą jednak przede wszystkim wspomniane już certyfikaty nadane przez dwie najważniejsze firmy w branży – Dolby Laboratories oraz THX. Największa sala do zgrań objęta została dwoma najwyższymi certyfikatami, potwierdzającymi jakość odsłuchu i projekcji – Dolby Premier (jako 18. studio na świecie) oraz THX.
Firma posiada również najwyższej klasy zestaw do obsługi planu filmowego z najlepszym rejestratorem dźwięku (CantarX2), który ostatnio pracował na planie „11 minut” Jerzego Skolimowskiego. TOYA Studios to nie tylko dźwięk, to także hale zdjęciowe, czyli Klub Wytwórnia oraz Kino Wytwórnia, działające w dawnej sali projekcyjnej 10A Wytwórni Filmów Fabularnych. Kino, zaprojektowane po wojnie przez Jakuba Kirszensztajna, słynęło z wzorcowej akustyki. Wysokiej klasy sprzęt do projekcji 3D, nagłośnienie i przestrzeń, odtworzona przy udziale ekspertów, współpracujących z TOYA Studios, sprawiają, że to miejsce odzyskało prestiż sprzed lat. Dziś jest to jedna z najnowocześniejszych sal kinowych w Polsce, odrestaurowanych w duchu minionej epoki.